4 tipy na snadné mytí oken

4 tipy na snadné mytí oken

Úklid domácnosti Praha

Mytí oken rozhodně nepatří mezi nejoblíbenější domácí práce, do kterých bychom se vrhali s nadšením a úsměvem doslova od ucha k uchu. Většina z nás se umývání oken naopak vyhýbá, co nejdéle je to možné a do této mnohdy nenáviděné činnosti se pouští až tehdy, kdy jsou okna samá šmouha a pomalu přes ně není vidět. Přinášíme vám užitečné tipy na mytí oken, díky kterým se ho už nebudete tolik děsit.

Usnadněte si mytí oken. Víme jak!

Také patříte k lidem, které mytí oken nebaví a odkládají ho tak dlouho, jak jen to jde? V tom případě pro vás máme čtveřici zajímavých nápadů, jak si umývání oken usnadnit a zbytečně se u něho nenadřít.

Ne vždy je nutné sáhnout po čisticích prostředcích

Většina z nás je zvyklá při mytí špinavých oken používat čisticích prostředky. Ne vždy je to ale potřeba. Pokud jsou okna špinavá je trošku, nemusíte hned do vody přidávat saponát. Obyčejná teplá voda totiž bohatě postačí.

V případě většího znečištění už si na pomoc čisticí prostředek vezměte. Můžete použít jak klasický jar na nádobí, který okna zbaví mastnoty a nečistot, na trhu jsou k dostání i speciální přípravky na mytí oken. Ty mají výhodu v tom, že rychleji schnou a na oknech vytváří ideální podmínky pro odpuzování nečistot.

Ctěte pravidla pro mytí oken

Napadlo by vás, že i umývání oken má svá pravidla? Týkají se především směru, kterým okna myjete. Většina lidí to neřeší a následně se diví, že výsledek není úplně podle jejich představ.

Zatímco mycí prostředek nanášejte krouživými pohyby, aby vám nevznikla pěna, použijete-li stěrku, přejíždějte s ní po okně směrem ze shora dolů, případně zleva doprava. Při leštění dělejte krouživé pohyby, nebo vodorovné tahy směrem ze shora dolů.

Ani teplá, ani studená

Kdo by to byl řekl, že činnost jakou je umývání oken, může zkomplikovat i teplota vody, kterou na tento úkol použijete. Voda na okna by neměla být ani teplá, ani studená. Se studenou vodou totiž žádné zázraky neuděláte a nečistot se nezbavíte, příliš teplá voda zase snižuje účinnost saponátu a výsledek bude podobný. Voda by měla mít ideálně okolo 30 °C.

Řiďte se podle počasí

Většina lidí ví, že pouštět se do mytí během deštivého dne nemá smysl, zrovna tak vám každá hospodyňka potvrdí, že umývat okna v době, kdy proti vám svítí sluníčko, je úplně zbytečné. Šmouhy jsou pak zaručeny.

Okna nemyjte ani tehdy, kdy teplota venku klesne pod bod mrazu. Přípravky na mytí totiž při takových teplotách ztrácí svoji účinnost. Ideální je mýt okna, když je venku více než 5 °C a je zataženo.